Ustawienia dostępności
Zwiększ wysokość linii
Zwiększ odległość między literami
Wyłącz animacje
Większy kursor
Aktualności

Maszyny Pomiarowe

Maszyny Pomiarowe

Współrzędnościowe maszyny pomiarowe to maszyny, które dokonują pomiarów przestrzennych. Mierzą one techniką współrzędnościową w trzech osiach -XYZ.

21.03.2022
3 minuty czytania
Maszyny Pomiarowe

Maszyna pomiarowa — maszyna współrzędnościowa — co to jest?

  • CMM, czyli współrzędnościowe maszyny pomiarowe to maszyny, które dokonują pomiarów przestrzennych. Mierzy ona techniką współrzędnościową i posiada 3 systemy pomiarowe, po jednym na każdą z trzech  osi  -XYZ. 
  • Maszyny te mogą w większości wykonywać pomiary automatycznie, dzięki oprogramowaniu CNC. 
  • Używane takich maszyn jest coraz bardziej popularne, ponieważ są one bardzo dokładne i mogą wykonać pomiar przeróżnych kształtów. 
  • Maszyny te używane są w zakładach produkcyjnych w wielu branżach takich jak motoryzacja, lotnictwo, przemysł medyczny i wiele innych.   

Typy współrzędnościowych maszyn pomiarowych

Wyróżniamy maszyny pomiarowe stykowe oraz bezstykowe. Te pierwsze do pomiaru używają sondy stykowej (kulisty element). Pomiary maszyną bezstykową są wykonywane za pomocą kamer, laserów i innych tego typu metod. 

https://www.oberon.com.pl/maszyna-wspolrzednosciowa-trimos-c3-c4 

Budowa maszyny pomiarowej

Podstawowe elementy budowy maszyny współrzędnościowej: 

  • Stół pomiarowy — miejsce, gdzie umieszczamy przedmiot do pomiaru
  • Ruchomy mostek — porusza się po osiach X i Y, a tym samym głowica porusza się po osi Z. 
  • Sonda wyzwalająca — odpowiada za zbieranie punktów pomiarowych za pomocą końcówki z kulką (zazwyczaj rubinową)
  • Szafa sterująca + komputer z oprogramowaniem

Rodzaje maszyn pomiarowych 

Maszyny pomiarowe możemy podzielić na 5 typów: Maszyny pomiarowe Wspornikowe, Maszyny pomiarowe Wysięgnikowe, Maszyny pomiarowe Portalowe, Maszyny pomiarowe Mostowe, Maszyny pomiarowe Hybrydowe

Maszyny pomiarowe Wspornikowe

Maszyny pomiarowe Wspornikowe są to maszyny o dość małym zakresie pomiarowym - nie przekracza on 700 mm. Mała sztywność konstrukcji. 

Maszyny pomiarowe Wysięgnikowe

Zaraz po maszynach wspornikowych znajdują się wysięgnikowe. Wykonują one pomiary od 800 do 2000 mm. Mała sztywność konstrukcji. 

Wyróżniamy maszynę: z ruchomą kolumną i poziomym ramieniem; z nieruchomym stołem i poziomym ramieniem; z ruchomym stołem i poziomym ramieniem. 

Maszyny pomiarowe Portalowe

Zakres pomiarowy maszyny pomiarowej portalowej to od 400 do 1200 mm.  Ma dobrą sztywność i zachowuje niską niepewność pomiaru.

Wyróżniamy maszyny: z ruchomym stołem; z ruchomym portalem.

Maszyny portalowe są idealne do pomiarów elementów o zróżnicowanych kształtach i wymiarach.

Maszyny pomiarowe Mostowe

Zakres pomiarowy od 1500 do 4000 mm, a czasami nawet do 16 000 mm. Duża sztywność konstrukcji i mała niepewność pomiaru. Maszyny idealne do pomiarów dużych elementów np. pojazdów. 

Maszyny pomiarowe Hybrydowe

Maszyny te nie klasyfikują się do żądnej z powyższych grup. Są to maszyny o konstrukcji robotów przemysłowych. 

Jak korzystać z maszyny pomiarowej?

Ważne jest, aby element mierzony znalazł się w miejscu do pomiaru kilka godzin przed pomiarem. Przedmiot ten powinien  zaaklimatyzować się do temperatury panującej w pomieszczeniu. Takie przystosowanie przedmiotu do temperatury pozwoli nam uniknąć błędów pomiarowych i rozbieżności wskutek rozszerzalności cieplnej. 

Pomiar

Pomiar zaczynamy od wyborów. Musimy zdecydować, w jaki sposób będzie mocowany przedmiot na stole, jaka będzie konfiguracja trzpieni i określić przebieg pomiaru. 

Kiedy wszystko przygotujemy, możemy uruchomić pomiar za pomocą komputera.  

Teraz rozpocznie się pomiar przedmiotu. System CMM rejestruje współrzędne XYZ lokalizacji sondy. Z każdym kolejnym punktem system zacznie obliczać długości, kąty, i inne krytyczne wymiary. 

Opracowanie wyników pomiaru

Wyniki mogą być przedstawione za pomocą tabeli lub grafiki. Dodatkowo zebrane dane można poddać analizie komputerowej. 

Maszyny pomiarowe - konserwacja 

Maszyny pomiarowe wykonują precyzyjne pomiary, ale aby tak było cały czas, musimy pamiętać o dbaniu o nie. Należy przeprowadzać częste kontrole sprzętu i kalibrację. Ponadto należy dbać o czystość sprzętu oraz od razu wymieniać zużyte lub zepsute części.


Podobne w kategorii

Czujnik pomiarowy

Czujniki pomiarowe są równie potrzebne, jak suwmiarka czy mikrometr. Znajdziemy je niemal w każdym warsztacie i zakładzie przemysłowym. Jakość i dokładność to coraz ważniejszy czynnik  w procesie ...
Czytaj artykuł